Finanční náročnost

Finanční náročnost – shrnutí

Skauting není drahý a roční náklady jsou přiměřené tomu, co dítě za tuto dobu zažije. Ostatně i dle reprezentativního výzkumu agentury Ipsos považuje třetina lidí skauting za levnější než ostatní volnočasové aktivity.

Roční členský příspěvek (více na stránce k registraci; zahrnuje např. úrazové pojištění při skautských aktivitách a chod oddílu) a spoustu dalších výdajů – 1x ročně – okolo 1500 Kč

  • Výpravy
    • Přibližně 400 – 600 Kč za jednodenní výpravu (zahrnuje jízdné, vstupné, peníze za jídlo a další) 
    • Přibližně 500 – 600 Kč za vícedenní výpravu (zahrnuje ubytování, dopravu, stravu, náklady na materiál a další)
  • Tábor
    • Okolo 4 400 Kč za 14denní tábor, v případě kratší účasti dle předchozí dohody
  • Skautský kroj
    • 700 Kč nový, nošený dle dostupnosti na bazaru oddílu; pokud z něj dítě vyroste, je velká šance jej prodat
    • Nášivky na kroj cca 200-300 Kč
  • Základní tábornické vybavení
    • Více níže, avšak některé použité vybavení pravidelně prodávají členové oddílu na bazaru oddílu (kromě krojů např. batohy)
  • Další akce (závody, setkání a další)
    • Vždy dle povahy dané akce, může být od 200 Kč po 1 000 Kč.

Potřebné vybavení

Přesné informace o vybavení pro činnost na schůzkách dostanete od rádkyně nebo rádce na první družinové schůzce. Vybavení na výpravu či tábor je vždy uvedeno v seznamu na pozvánce či přihlášce. Mimo to vám také s baleném na tábor, nebo na výpravu mohou pomoci naše stránky.

Základní vybavení je na všechny akce obdobné, ale někteří rodiče jej stále podceňují. Dítěti je pak v nekvalitním spacáku zima, ze špatných bot ho bolí nohy, promokne při prvním kontaktu s vodou, z nevhodného batohu ho bolí záda…

U těchto věcí proto doporučujeme pořídit kvalitní produkty, které více vydrží. Neznamená to mít vše drahé a značkové, ale opravdu se ohlížet na kvalitu výrobku, jelikož jsou výrobci spacáků i bot, kteří za rozumnou cenu poskytnou i slušnou kvalitu.

Mezi nutné tábornické vybavení patří: spacák (doporučujeme komfortní teplotu kolem 0°C), karimatka, batoh, dobrá bunda, pevná kotníčková obuv, nůž, skautský kroj.

Finanční náročnost – podrobně

Registrace

Registrační poplatek se vybírá jednou ročně, obvykle v období kolem listopadu. Je složen z částky, kterou odvádíme na vyšší organizační jednotky (okres, kraj, ústředí). Z těchto financí je placen provoz těchto jednotek, které podporují naši činnost různými způsoby, např. vydáváním metodických příruček, organizováním vzdělávacích akcí, zajištěním financí a další. Nemalá část registrace se pak do střediska vrací v dotaci na provozní náklady. Část registrace pak zůstane přímo pro potřeby střediska. Z těchto peněz obnovujeme vybavení pro konání schůzek, udržujeme klubovnu a platíme tu část provozních nákladů, kterou nepokryjeme dotacemi. Částky se každým rokem mění, bohužel postupně rostou, proto zde neuvádíme konkrétní částku ,tu se dozvíte na družinovkách během roku, nebo v sekci Registrace.

Výpravy

Náklady na výpravu jsou dosti rozdílné v závislosti na délce výpravy, na náročnosti její organizace a také na místě konání. Kolik která výprava stojí, se dozvíte opět od dětí z informačních lístků k jednotlivým výpravám nebo z webu oddílu. Cena víkendové výpravy se pohybuje mezi 500 – 600 Kč.

Výprava 2018 – Kunčina ves

V ceně výpravy nenaleznete žádnou část jako finanční odměnu pro vedoucí, naší největší odměnou je radost dětí z výpravy.

Tábor

Cena tábora se zpravidla pohybuje okolo 4 400Kč za 14 dní. Obvykle jezdíme na 14 denní tábory v červenci nebo srpnu. Podrobnější informace dětem sdělujeme obvykle v průběhu dubna, termín však ještě dříve, abyste měli dostatek času naplánovat rodinnou dovolenou, případně se připravit na placení táborového poplatku.

Tábor 2021 – Bohuslavice

Opět v něm nenajdete žádnou částku pro odměny vedoucím, ale na rozdíl od krátkodobých akcí míváme v ceně tábora jistou rezervu, a tak se nám většinou daří z tábora nějakou část ušetřit. Tyto peníze jsou plně využity na obnovu a doplnění táborového vybavení do dalších let, případně na provoz a rozvoj činnosti spojené s dětmi.

Více informací o táboru.

Vybavení do skautu

Obecně nelze stanovit částku, která bude potřebná na pořízení vybavení. Na běžnou činnost během roku jsou zapotřebí jen psací potřeby a deník. Na schůzky je lepší děti vybavit starším oblečením, aby si to pěkné při hrách nezničily, zde rozhodně není nutné kupovat něco navíc. Trochu jinak je to s výpravami. Tam je také lepší vybavit děti spíše starším oblečením, jeho poškození zde hrozí více než na schůzkách, na druhou stranu je vhodné děti vybavit tak, aby v přírodě nestrádaly. Rozhodně je na místě kvalitní obuv, ideálně nepromokavá (v zimě nezbytnost), stejně tak dobrá bunda přijde v nepříznivém počasí vhod.

Vícedenní výpravy pak vyžadují vhodný batoh, spacák a obvykle i nějakou karimatku. Zde se ceny pohybují v ohromném rozmezí. Na druhou stranu tím získáváte příležitost na nákup narozeninových dárků, které děti vážně ocení.

Krojový řád

Posledním vybavením je skautský kroj. Ten je složen z krojové košile, jejíž cena se pohybuje kolem 600 – 700 Kč. Krojové kalhoty není třeba kupovat speciální, jen je třeba dětem vybrat neutrální (bez motivů), nejlépe zelené nebo hnědé barvy. Ke kroji pak náleží různé nášivky a doplňky, které jsou v ceně kolem 200 Kč. Skautský kroj je součástí ceremoniálů a chodu oddílu. Není však nutné, pro jeho cenu, ho ihned kupovat nováčkovi. Vyčkejte, jak ho skaut chytne a pak nákup kroje zvažte.