Nová 3D tiskárna

V létě 2021 jsme se díky informaci od vedení střediska dozvěděli o možnosti zažádat o dotaci ve formě mini 3D tiskárny od firmy Prusa. Firma působí na poli 3D tisku již několik let a nedávno vytvořila vlastní program pro podporu škol a neziskových organizací, ve kterém je možné zažádat o tiskárnu Prusa Original MINI+. Netrvalo dlouho a naše žádost byla zpracována s pozitivním ohlasem – bylo rozhodnuto, že tiskárna bude přidělena našemu oddílu po dobu tří měsíců. Během této lhůty musel náš oddíl vypracovat vlastní projekt s touto tiskárnou a patřičně zpracovat všechny náležitosti, jako jsou šablonové dokumenty, či fotografická příloha. Cílem našeho projektu bylo vytvořit něco, co se bude hodit každém členu Junáka – skautský turbánek. Sice se náš výtvor nepodobá klasickém turbánku ani tvarem, ani barvou, je to ale náš vlastní výrobek, a ten má vždy tu největší cenu.

Během následujících měsíců jsme se tedy seznamovali s naší novou tiskárnou a učili se, jak ji používat. I když se nejedná o klasický skautský nástroj, hravě jsme si s tiskárnou poradili a po pár dlouhých večerech jsme jí porozuměli. Projekt jsme nakonec řádně odevzdali a po jeho schválení nám bude tiskárna přenechána permanentně. Jsme moc rádi, že se nám nabídla tak skvělá možnost, jak rozšířit pole činnosti našeho oddílu. Krom všemožných aktivit na podporu fyzické, či mentální zdatnosti si totiž v oddíle myslíme, že je důležité ukázat dětem i moderní technologie, i když jsou v kterých z nich občas zdatnější než my sami. Máme tedy teď možnost ukázat a předat našim členům znalosti a dovednosti potřebné pro práci s tímto moderním nástrojem. Krom toho je to skvělá možnosti pro vedoucí, kteří si tak rozšíří obzory co se týče jak jejich vlastních možností, tak možností předávání svým skautským svěřencům.