Skautský kroj je důležitým doplňkem každé skautky či skauta. Oddíl jej využívá při cestách na výpravy, na táboře na každodenní nástupy a výlety do okolí. Skautský kroj je slavnostní oblečení nás skautů a jako takový má svou symboliku.

Složení kroje

Dle Krojového řádu Junáka se kroj skládá ze základních součástí, příležitostných součástí a doplňkových součástí.

• základní součásti kroje: krojová košile nebo halenka, šátek a základní nášivky na kroj
  • doplňkové součásti: kalhoty, kraťasy, sukně, pokrývka hlavy

Nedílnou součástí skautského kroje jsou i krojová označení, nášivky, odznaky.

Krojová košile nebo halenka

Podoba krojové košile je pevně daná a je třeba pořídit ji ve specializované skautské prodejně, např. http://www.junshop.cz . Zde naleznete i míry pro výběr správné velikosti kroje. S nákupem Vám rádi pomůžeme, jednou za čas organizujeme i hromadné nákupy, z důvodu úspory na poštovném.

Šátek

Se šátkem se trápit nemusíte, jeho předání je součástí našich ceremoniálů a pořízení je tedy hrazeno ze střediskových financí. Šátků existuje celá řada, jedním z nich jsou šátky příležitostné (např. ke 100 letům skautingu, na Jamboree, …) a základní, z nichž se v našem oddílu setkáte hlavně se žlutým šátkem pro vlčata a světlušky a hnědým šátkem pro skauty a skautky.

Krojová označení

Nejrůznější nášivky jsou pevnou součástí kroje, protože mimo jiné také určují, kam člen patří. Na kroj si každý z nás přišívá symbol svého oddílu či družiny, nosí na něm odznak svého slibu a píšťalku – tím je součástí velkého skautského hnutí.
Mezi základní nášivky patří: domovenka BLANSKO, číslo oddílu, znak WOSM nebo WAGGGS (mezinárodní skautské hnutí, jehož je český skaut a tudíž i všichni jeho členové, registrovanými členy) a mezinárodní domovenka CZECH REPUBLIC.

Doplňkové součásti

Nezbytností kroje jsou jednobarevné kalhoty zelené (olivové) barvy nebo kraťasy pro chlapce, taktéž zelené, a u dívek pak sukně tmavě hnědé barvy. Do všech zmíněných možností se nosí skautský pásek s přezkou. Ke kroji také patří pokrývka hlavy – lodička, baret nebo klobouk.

Jak to celé poskládat?

K tomu vám pomůže Krojový manuál střediska Prostějov či následující grafika. Můžete se také obrátit na vedoucího Vašeho dítěte.

Jak vypadá základní kroj u:

• Světlušek
  • Vlčat
  • Skautek
  • Skautů

Cena kroje se pohybuje kolem 600 Kč a základní doplňky k němu za přibližně 150 Kč

Ze skautského kroje se dá hodně vyčíst, stačí porozumět, co znamenají jednotlivé nášivky na něm. Podrobně můžete kroj prozkoumat zde http://kroj.skauting.cz/